سکه‌های مربوط به دودمان نورمن

سکه‌های مربوط به دودمان نورمن

 

سکه‌های مربوط به دودمان نورمن

۲۵۲۸ سکه­ ی نقره به کمک چند دستگاه ردیاب فلزات در دره­ی چو، در شمال شرقی سامرست پیدا شده است.

لیزا گریس و آدام استپلز که این سکه ­ها را کشف کرده­ اند می­گویند: «ما ۱۵ سال بود که در این رؤیا بودیم. رویایی که سرانجام تحقق پیدا کرد.»

موزه­ ی بریتانیا اعلام کرده که این دومین کشف بزرگ سکه­ های نورمن در انگلستان است.

آقای استپلز که ساکن شهر دربی است اضافه می­کند. که «این که بتوان یک روز استثنایی و خاص در جستجوی فلزات داشت کاملاً باورنکردنی است.»

«پیدا کردن دو سکه که به هم نامرتبط باشند تقریباً غیرممکن بود، و وقتی صدای بوق­ها. بیشتر و بیشتر شد، از دو تا به ۱۰ تا، از ۵۰ تا به ۱۰۰ تا، با خودمان گفتیم خدای من، چه تعدادی سکه در اینجا وجود دارد؟»

«از اینجا به بعد همه چیز دیوانه­ وار گذشت.»

 

تاریخ این سکه‌های مربوط به دودمان نورمن دقیقاً به بعد از نبرد هاستینگز در سال ۱۰۶۶ برمی­ گردد، و در آن­ها هم پادشاه شکست خورده. ه ارولد دوم و هم فرد پیروز، ویلیام فاتح به تصویر کشیده شده است.

اگر یافتن سکه ­ها بصورت رسمی اعلام شد، مجموعه­ ی گرمابه ­های رومی در شهر بث امیدوار به دریافت این سکه­ ها خواهد بود.

استفان کلوز از این مجموعه در این رابطه می­گوید: «اگر بخواهید ارزش واقعی این سکه ها را بدانید، چیزی در حدود ۵۰۰ رأس گوسفند است، یعنی مقداری که با این

سکه ­ها در ۱۰۰۰ سال پیش می­توانستید خریداری کنید.»

ما نیاز داریم تا ارزش این سکه ­ها را به شیوه­ ی مدرن بیان کنیم.»

در این مجموعه سکه ­ها، ۱۲۳۶ سکه از هارولد دوم، آخرین پادشاه تاج­دار. آنگلوساکسون در انگلستان، ۱۳۱۰ سکه از ویلیام یکم، و همچنین چند قطعه سکه­ ی متفاوت وجود دارد.

 

"<yoastmark

 

آقای استپلز گفته که او و دوست دخترش، پنج دوست مشترک را در جهت کار با این دستگاه ­های فلزیاب آموزش داده بودند تا هنگام سفر اکتشافی در تعطیلات آخر هفته از آنها استفاده کنند.

نخستین سکه که مربوط به ویلیام فاتح بود توسط یکی از این دوستان پیدا شد و باقی مجموعه سکه­ ها توسط آقای استپلز و شریک زندگی­ اش.

 

"<yoastmark

 

 

آقای استپلز اضافه کرد که «سکه­ ها هنوز به صورت رسمی ارزش­ گذاری نشده ­اند. اما چیزی در حدود ۵ میلیون پوند ارزش دارند و این مبلغ بین کل گروه و صاحب زمین تقسیم می ­شود.»

ضمناً او درباره ­ی حفاری­ ها بیان داشت: «ما تا زمانی که مطمئن نشدیم همه­ ی سکه­ ها را پیدا کرده­ ایم، آنجا را ترک نکردیم…

با رعد و برق و بارش شدید باران مواجه بودیم. تا وقتی کارمان تمام شود حسابی خیس شدیم.»

 

گنج به چه چیزی می­ گویند؟

 

  • مطابق با قانون سال ۱۹۹۶، یابندگان گنج­ ها در انگلستان، ولز و ایرلند شمالی موظفند تا بصورت رسمی و قانونی میزان و محل یافتن گنج­ های خود را اعلام کنند.
  • بررسی­ های بعدی نشان خواهد داد که آیا این یافته­ ها گنج محسوب می­ شوند یا خیر.
  • در این راستا تعاریف مختلفی از «گنج» وجود دارد، شامل اشیای ماقبل تاریخ، سکه­ هایی که حاوی طلا یا نقره بوده و دستکم ۳۰۰ سال قدمت دارند، و یا اشیاء نسبتاً جدید و با ارزشی که بصورت عامدانه مخفی شده ­اند.
  • در ادامه پاداشی نیز به یابندگان و سایر طرف­ های ذیربط ارائه می­ شود.

 

 

 

"<yoastmark

 

گرت ویلیامز متخصص سکه­ های قرون وسطایی در موزه انگلیس در این باره می­گوید: «این یک کشف بسیار مهم برای ما در جهت درک بیشتر نسبت به تأثیرات پیروزی نورمن­ ها در سال ۱۰۶۶ خواهد بود.»

«یکی از مباحث بزرگ در میان مورخین، میزان تداوم یا تغییر در سال­های پیش و پس از یک نبرد است.»

در برخی از این سکه­ ها، طرح­هایی مرتبط با هر دو گونه از سلطنت وجود دارد.

 

"<yoastmark

 

 

کارشناسان معتقدند که این روش، نمونه­ای اولیه از فرار مالیاتی. محسوب می­شود، چرا که سازنده­ی سکه­ ها برای جلوگیری از پرداخت. هزینه جهت طراحی به روز، مجدداً از یک طرح قدیمی در یک طرف سکه استفاده می­کند.

پیپا پیرس کارشناس ارشد موزه در این رابطه می­گوید: «این سکه­ ها به دلیل داشتن. ترکیب موفقی از نقره­ ی باکیفیت، و باقی ماندن در زمینی که شامل مواد فاسد کننده نبوده، بسیار خوب حفظ شده­اند.»

پل کراسلی، عضو هیأت امنای بث و نورث ایست سامرست نیز اذعان دارد. که «اگر ما بتوانیم سکه ها را بدست بیاوریم، سعی می ­کنیم آنها را به نمایش بگذاریم، و

همچنین با موزه ­ی بریتانیا همکاری خواهیم کرد.

 

 

 

 

Check Also

نشانه ها در دفینه یابی 09909061300

نشانه ها در دفینه یابی

انواع علامت ها نشانه ها در دفینه یابی   نشانه ها در دفینه یابی :بعضی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button